Kategóriák
Blog Tudástár

Lóápolás: tippek vedlés idejére, amitől ragyogó lesz a lovunk szőrzete

Lóápolás: tippek vedlés idejére, amitől ragyogó lesz a lovunk szőrzete

Hosszabbodnak a nappalok, ami azt jelenti, hogy a lovak nemsokára elkezdik levedleni vastagabb-vékonyabb téli bundájukat. Erre pedig nem árt, ha fel vagyunk készülve – a saját, de az állatunk érdekében is!

 

Lóápolás: De miért vedlik a ló?

 

A téli bunda két rétegű és jóval vastagabb, mint a nyári. Ezt az állat fel tudja borzolni, a szálak közé rekedt levegő pedig természetes szigetelőrétegként melegíti a zordabb évszakokban.

Ez akkor alakul ki, amikor ősszel csökken a napfényes órák száma, és akkor cserélődik le, akkor kezd vedleni az állat, amikor tavasszal egyre tovább élvezhetjük a nappalokat.

A természet és az evolúció csodája ez: a melegebb időjárásban nincs szükség extra szigetelésre, sőt, a megléte csak ártana, ezért a lovak egyszerűen megszabadulnak tőle.

 

Siettessük a lovak vedlését?

 

Érthető, hogy mindenki nagyon hamar túl akar lenni ezen a mizérián, de nem mindig jó ötlet a saját kezünkbe venni az irányítást. Ha még igencsak gyakoriak a kemény mínuszok, akkor ne fosszuk meg ideje előtt a védelmétől lovunkat, inkább hagyjuk, hogy az természetes módon hulljon ki. Persze, ez nekünk sokkal kellemetlenebb, mindenhol IS lószőrbe fogunk „botlani”, de az állat egészsége szempontjából előnyösebb.

 

Abban az esetben viszont, ha már tényleg beköszöntött a tavasz és egyre melegebb van odakint, nem csak nekünk, de a lovunknak is jót tesz, ha egy kicsit rásegítünk a szőrváltásra. A vastag bunda alatt ugyanis könnyebben megizzad, a vizes szőrzet pedig nehezen szárad vissza, ami megfázáshoz vezethet.

Hogyan segítsük a vedlést, és hogyan ápoljuk lovunk szőrzetét?

 

Ha meg akarjuk szabadítani lovunkat a téli bundájától, használhatunk különféle kaparókat: találhatunk műanyag, gumi, vagy fém eszközöket is, de ügyeljünk rá, hogy fémet ne használjunk az állat fején, valamint a lábtő alatti részen, mivel ezeken a területeken kellemetlen lehet neki.

A kaparóval egyébként nem kell finomkodni: erőteljes, körkörös mozdulatokkal lazíthatjuk fel a legjobban a téli szőrzetet, amit egy szőrkefével utána könnyen el is távolíthatunk.

A nyírás is jó opció lehet: persze ez nem távolítja el a szőrzetet, de a szálak jóval kisebbek lesznek és a ló számára is kevésbé kellemetlenek. Ha gyors megoldás kell – egy verseny miatt, vagy azért, mert hirtelen nagyon melegre fordul az idő – ez tökéletes lehet.

 

Mitől lesz szép, egészséges az új szőrzet?

 

A vedlés mechanikus elősegítése egy dolog, de nem feledkezhetünk meg arról, hogy az új bunda csak akkor lesz szép fényes és egészséges, ha az állat megkap minden fontos tápanyagot. Figyeljünk oda, hogy a következő vitaminokat és ásványi anyagokat a kiváló minőségű takarmánnyal együtt biztosítsuk lovunknak!

 

A szója, a kukorica, a len, illetve a halolaj omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmaz, ami elősegíti a fényes, hosszú szőrszálak növekedését. A bunda puhává válik, főleg a farok területén és a sörény. Az A-vitamin béta karotinnal együtt szintén támogatja az egészséges szőrzet kialakulását, mivel a szálak anyagát képező keratin termelődésére hat pozitívan – ehhez egyébként lizinre és metioninra is szükség van.

A réz és a cink pótlásáról se feledkezzünk meg, ezek ugyanis nem csak a szőrzet szépségéhez és egészségéhez, hanem a pata, a csontok és az ízületek  állapotának javításához-fenntartásához is elengedhetetlenek.

A biotin a paták szempontjából nagyon fontos ugyan, de több enzimmel együtt elősegíti a szőrváltást és felgyorsítja a vedlést, ezért ha a lovunk lassan, nehezen hullatja el a téli bundáját, érdemes ezt etetni vele.

 

Általánosságban elmondható, hogy a gyakori, alapos ápolás és a kiegyensúlyozott, vitamindús takarmányozás hatalmas segítséget jelent lovunknak a tavaszi szőrváltás idején. Nekünk pedig jól megválasztott, minőségi kaparóra, nyíró gépre, lóporszívóra és egy nagy adag türelemre lesz a leginkább szükségünk!

                                                                                                                                                                                                                     Dr. Nagy Ann

Rólam

Rólam

„Az Állatorvostudományi Egyetemen megszerzett tudásomat a maximális gondossággal ötvözöm, igyekszem mindent megtenni az állatok felépüléséért, akiknek sorsát kislánykorom óta a szívemen viselem.” tovább…

Kapcsolat

Kapcsolat

Szolgáltatások

Szolgáltatások

Kövess engem

Kövess engem

Online Marketing

Kategóriák
Blog Tudástár

Vemhes kanca takarmányozása: Mire kell odafigyelni?

Vemhes kanca takarmányozása: Mire kell odafigyelni?

   

Egy vemhes kanca bizony speciális igényekkel rendelkezik, amire a lovasgazdáknak fokozottan oda kell figyelniük, ha azt szeretnék, hogy az anyuka és a pici is egészséges maradjon az áldott állapot teljes időszaka alatt – na meg persze utána is.

Felmerülhet pár kérdés ilyenkor a takarmányozással kapcsolatban is, ezekre szeretnék most választ adni.

 

Milyen takarmányra van szüksége egy vemhes kancának?

 

A vemhesség hosszú, 11-12 hónapos időszakában nem az a lényeg, hogy a kanca minél súlyosabb legyen – ideális esetben a testtömege 10-15%-ot nő csupán – hanem az, hogy minél erősebb és egészségesebb maradjon. Fontos, hogy a táplálásával azt érjük el, hogy normál súlyban, esetleg egy kicsit azon felül legyen, hiszen ez a legjobb mind a ló maminak, mind a csikónak.

Mit kell figyelembe venni?

A vemhes kancának nagyjából 28%-kal több kalóriára, 42%-kal több fehérjére és 80%-kal több foszforra, valamint kálciumra van szüksége, mint azelőtt, de nagy odafigyelést a vemhesség utolsó 3 hónapjában igényel, ugyanis ebben az időszakban nő a legtöbbet a kiscsikó.

Ezt megelőzően a tápanyagigény egyáltalán nem, vagy épphogy magasabb, mint a vemhesség előtti időszakban.

 

Milyen takarmányt adjunk a vemhes kancának?

 

Az első és legfontosabb, hogy a kancának mindig legyen a közelében nagy mennyiségű, minőségi rétiszéna, hiszen ez támogatja leginkább az állat emésztését. Egyen annyit, amennyire csak szüksége van! Ez, illetve a megfelelő szemes takarmány (zab, kukorica, lucerna) ellátás biztosítja a megnövekedett fehérjeszükségletüket is. A lucernamennyiségre oda kell figyelni: ha lehet, ne legyen több, mint a napi szálas takarmány kb 10%-a.

Persze az ilyenkor magas A, illetve E-vitamin igényéről is gondoskodni kell. Az A vitamin mellé célszerű béta karotint adni az állatnak, ugyanis ennek a kettőnek köszönhetően a csikó ellenállóbb lesz a fertőzésekkel szemben.

A vemhesség utolsó hónapjaiban és a szülés utáni időszakban a lizin és a szelén kiegészítése lehet szükséges, de magas vitamin és energiatartalmú olajokat is jó szívvel adhatunk az állatnak: ilyen a csukamájolaj, a szója, vagy a lenolaj.

Minél több helyet foglal el a csikó a kanca pocakjában, annál nagyobb rá az esély, hogy a mama étvágya csökken. Ez sajnos pont azokat a hónapokat jelenti, amikor a legtöbb tápanyagra lenne szükségük. Segíthetünk nekik úgy, hogy szénapelletet, rizskorpa pelletet, vagy egyéb, koncentráltabb takarmányt adunk az állatnak, mivel ezekből több energiához juthatnak még kevesebb elfogyasztott mennyiség mellett is.

A lovak foszfor és a kalciumigénye ilyenkor annyira magas, hogy azt szimplán a takarmányból nem lehet kielégíteni. A nyalósó ilyenkor nagyon jól jöhet, a takarmányhoz igazítva, az állat igényeinek megfelelően adjuk neki!

 

Mennyi takarmányra van szüksége összességében?

 

Erre a kérdésre azért nehéz választ adni, mert minden paci egyedi – ahogy minden ember is. Az egyik várandós nőnek ebből kell több, a másiknak abból, az egyik vashiánnyal küzd, a másik cukorbetegséggel…nem lehet általánosítani. Az biztosan elmondható, hogy sok-sok tápanyagra, vitaminra, ásványi anyagra és nyomelemre van szükségük, de, hogy melyik álltnak pontosan mennyire, azt csak „személyre szabottan” lehet eldönteni.

Ráadásul a vemhesség alatt a kanca és a csikó igényi folyamatosan változnak, tehát az nem járható út, hogy az első hónaptól kezdve megemeljük a takarmánymennyiséget és ennyivel el is intézzük a dolgot.

Annak érdekében, hogy a lovunk kényes emésztése megőrizze tökéletes működését, érdemes abraktakarmányból nem egyszerre nagy adagokat, hanem inkább naponta többször, kisebb mennyiségeket adni neki, de persze úgy, hogy a szálastakarmány folyamatosan elérhető legyen a számára.

 

Ha nem vagyunk biztosak magunkban, vagy úgy érezzük, nem tudjuk tökéletesen felmérni lovunk tápanyag szükségletét, inkább kérjünk segítséget egy állatorvostól, vagy egy takarmányozási szakértőtől! Ők meg fogják tudni határozni, hogyan kellene módosítani az étrenden illetve, hogy milyen típusú abrakból/szálas takarmányból mennyire van szüksége a vemhes kancának. Speciális, kiegészítő tápokat is inkább csak az ő ajánlásukkal vegyünk, az a legbiztonságosabb mind kanca, mind a kiscsikó számára!

 

 

                                                                                                                                                                                                                     Dr. Nagy Ann

Rólam

Rólam

„Az Állatorvostudományi Egyetemen megszerzett tudásomat a maximális gondossággal ötvözöm, igyekszem mindent megtenni az állatok felépüléséért, akiknek sorsát kislánykorom óta a szívemen viselem.” tovább…

Kapcsolat

Kapcsolat

Szolgáltatások

Szolgáltatások

Kövess engem

Kövess engem

Online Marketing