Kategóriák
Blog Tudástár

Patairha gyulladás: Okairól és megelőzéséről egyszerűen

Patairha gyulladás: Okairól és megelőzéséről egyszerűen

A patairha gyulladás a lovak számára igen fájdalmas, ráadásul akár az egész életükre is kihatással lehet. Elég csak abba belegondolnod, milyen nehezen tudod elvégezni a hétköznapi teendőidet, amikor valamiért fájnak a lábaid és rögtön megérted, miért kell komolyan venni ezt a témát. Nézzük meg, milyen hihetetlenül egyszerű okok állhatnak a betegség kialakulásának hátterében és mit tehetsz Te, mint gazda azért, hogy megelőzd a problémát!

Mi az a patairha gyulladás?

patairha gyulladás: mit jelent?

Nagyon egyszerűen és érthetően ez a betegség akkor alakul ki, amikor a ló testében elinduló gyulladásos, vagy egyéb kóros folyamatok miatt a pata belsejében genny/savó gyülemlik fel.  Ez a folyadék nem tud távozni és a pata külsejének szilárdsága miatt duzzanat sem alakulhat ki, ez pedig a gyakorlatban folyamatos belső feszítést és erős fájdalmat jelent. Ezen kívül a pata teljes szerkezete veszélybe kerül: elmozdulhat a patacsont, ami a ló számára akár élethosszig tartó sántaságot és fájdalmat is okozhat.

A patairha gyulladás kialakulásának okai

Nem kell szinte semmi különlegesnek történnie ahhoz, hogy a lovadnak patairha gyulladása legyen. Sokszor olyan egyszerű okok állnak a háttérben, hogy talán el sem hinnéd.

A patairha gyulladás leggyakrabban a táplálkozásra és az emésztőrendszerre vezethető vissza!

Okozhatja például:

Egyszerre nagymennyiségű szénhidrát fogyasztása (cukorrépa, zab és árpa), ritkábban a lucerna vagy egyéb pillangósok nem megfelelő adagolása – ezeknek maximum a teljes takarmány 30%-át lenne szabad kitenniük. Okozhatja továbbá a ló beleiben élő baktériumok elhalása – akár bélfertőzés, akár antibiotikumos kezelés, akár súlyos kólika miatt, de penészes takarmány általi mérgezés is járhat patairha gyulladással.

Mechanikai trauma, sérülés is lehet a kiváltó ok

Egy nem kezelt, vagy rosszul ellátott tályog okozhat patairha gyulladást, de a túl kemény talajon való gyakori munka is járhat ilyen problémával. Az alulról érkező, erőteljes ütések nem tesznek jót a patának, ahogy az sem, ha a talpat a körmölés során túlzottan elvékonyítják.

Ritkábban a patairha gyulladás hátterében hormonális zavarok állnak

Ha magas a vérben az inzulin hormon szintje, az növelheti a betegség kialakulásának kockázatát. Ennek az oka lehet akár egy egyszerű túlsúly vagy a kevés mozgás, de a kortikoszteroid gyógyszerek és a PPID, pontatlanabb nevén Cushing-kór is. A magas inzulinszinthez a szénhidrát és a fehérje túletetése is hozzájárul.

Hogyan előzhető meg a patairha gyulladás?

1. Megfelelő takarmányozással

Mind a takarmány mennyiségére, mind a minőségére oda kell figyelni. Nem előnyös túl sok fehérjét és szénhidrátot adni a lónak, ahogy az sem, ha a mozgásmennyiségéhez képest aránytalanul sokat eszik. Egészséges, kiegyensúlyozott takarmányozással sokat tehetsz a betegség elkerülésének érdekében!

2. Óvatos változtatásokkal

Ha változtatni akarsz a takarmány összetételén és fajtáján, akkor azt csak lassan, óvatosan csináld, hogy a bélflóra baktériumai ne sérüljenek. A frissen nőtt fűvel ugyanígy járj el: fokozatosan szoktasd hozzá a lovat, nehogy patairha gyulladás legyen a vége! Az óvatosság azonban nem csak a táplálkozásra vonatkozik, hanem a terhelésre is. Ha korábban nem végzett a lovad túlzottan megerőltető munkát, akkor ne dobd be egyből a „mélyvízbe”, hanem légy türelmes.

3. Rendszeres pataápolással

A lovad patkolását mindig bízd egy tapasztalt, szakértő patkolókovácsra és ennek a testrésznek az ápolására is fordíts kellő időt! Mielőtt elindulnál vele bárhová, ellenőrizd le, hogy nincs-e rajta sérülés és állatorvossal is rendszeresen vizsgáltasd át, hogy az esetleges problémákat még időben felismerje.

4. Lábfürdővel

Egy-egy megerőltető nap, vagy hosszabb lovaglás után az állatnak jót tesz egy kis lábáztatás. A legjobb az lenne, ha kis időre patakba, vagy valamilyen folyóvízbe állítanád, de a pár percig tartó lemosás is jobb a semminél.

A patairha gyulladás nagyon nagy fájdalmat okozhat a lovadnak és kezelés nélkül az egész életére hatással lehet, ezért, ha azt látod, hogy az állat hirtelen sántítani kezd, nem akar mozogni, a testsúlyát a hátsó lábaira helyezi, akkor hívd fel állatorvosodat minél előbb!

Rólam

Rólam

„Az Állatorvostudományi Egyetemen megszerzett tudásomat a maximális gondossággal ötvözöm, igyekszem mindent megtenni az állatok felépüléséért, akiknek sorsát kislánykorom óta a szívemen viselem.” tovább…

Kapcsolat

Kapcsolat

Szolgáltatások

Szolgáltatások

Kövess engem

Kövess engem

Online Marketing

Kategóriák
Blog Tudástár

Lóvásárlás: az állatorvosi adásvételi vizsgálat előnyei és folyamata

Lóvásárlás: az állatorvosi adásvételi vizsgálat előnyei és folyamata

A lóvásárlás nem egy olyan döntés, amit egyik pillanatról a másikra meg lehet hozni. Vagyis, akadálya persze nem nagyon van, de az elhamarkodott választásnak bizony lehetnek következményei. A következő sorokban ezekről a kellemetlenségekről olvashatsz illetve arról, miben és hogyan tud segíteni egy szakértő állatorvos vizsgálata.

Mi lehet egy elkapkodott lóvásárlás következménye?

Ha nincs meg a kellő szakértelmed ahhoz, hogy megállapítsd: a kiszemelt ló teljesen egészséges-e, vagy sem és állatorvost sem kérsz fel a szükséges vizsgálatok elvégzésére, akkor könnyen előfordulhat, hogy nem olyan jószág kerül hozzád, mint amilyenre szükséged van.

Lehetséges, hogy a következőkkel fogsz szembesülni:

  • Az állat sánta, nem lehet rajta lovagolni
  • Rossz a látása
  • Fizikailag nem alkalmas arra, hogy a feladatát ellássa
  • Sikertelen lesz a versenyeken, amiken elindul
  • A titokban tartott betegségei miatt rendszeresen magas állatorvosi költségekkel jár
  • Hazaszállítást követően hamar elhullik
  • Viselkedésbéli problémák miatt kezelhetetlen, esetleg veszélyes

Lóvásárlás előtt mit vizsgál egy állatorvos?

Ha felkérsz egy állatorvost, hogy végezzen adás-vételi vizsgálatot, mielőtt megvásárolsz egy lovat, akkor ő igen alapos képet tud majd adni neked arról, hogy a kiszemelt jószág rendben van-e, vagy sem. Amit mond, az persze csupán ajánlás, de érdemes figyelembe venni, ha nem szeretnél rosszul járni.

Először is meg fogja nézni vagy hallgatni:

  • A paci szemeit
  • A szájüregét és a fogazatát
  • A bőrét és a szőrét
  • A szívét
  • A tüdejét
  • A patáját

Ezek közül néhányat nyugalmi állapotban és terhelés után is ellenőrizni fog, hiszen bizonyos kóros állapotokra/elváltozásokra csak ilyen módon derülhet fény.

Vizsgálat mozgás közben

Lóvásárlás: vizsgálat mozgás közben

A megvásárolni kívánt állatott nem csupán nyugalmi állapotban, állás közben kell megvizsgálni, hanem felvezetés és ügetés közben is – akár lovassal a hátán. Az avatott szemek ilyenkor kiszúrhatják még az apróbb rendellenességet is: sántasági és hátproblémákat, fájdalmakat.

Amennyiben az orvos nem elégedett a látottakkal és úgy gondolja, hogy sántaság állhat a háttérben, úgy elvégezi az úgynevezett vezetéses érzéstelenítéssel járó vizsgálatot. Ilyenkor a végtagok érzőidegeit érzéstelenítik lentről fölfelé haladva és figyelik, mely szakasz fájdalommentessé tételekor múlnak el a sántaság tünetei. Ez nagy segítséget jelenthet a probléma helyének pontos meghatározásában és csökkenthet a további vizsgálatok idő-és költségigényén.

Ezen kívül a terheléses szív-és tüdővizsgálatok elvégzésére is mozgás után kerülhet sor.

Kiegészítő vizsgálatok

Lóvásárlás alkalmával előfordulhat, hogy az imént felsoroltakon kívül további kiegészítő vizsgálatokra is szükség van. Legtöbb esetben csak akkor kerül erre sor, ha korábban az állatorvos észlelt valamilyen elváltozást vagy a jövőbeli gazdi nagyon pontos képet szeretne az állatról.

Mik lehetnek ezek?

  • Ultrahang
  • Röntgen
  • Vérvizsgálat
  • Vizelet és bélsár elemzés
  • Vemhességi vizsgálat

Mit tehetsz Te, hogy az ideális lovat vedd meg?

1. Kérdezz sokat!

Faggasd ki az eladót a ló korábbi betegségeiről, szokásairól és viselkedéséről. Azt sem árt tudni, hogy milyen munkát végzett és mennyit, illetve gyakran lovagoltak-e rajta, vagy sem. Ha ezekre a tulajdonos nem szívesen válaszol, vagy egyenesen visszautasít, akkor kezdj el gyanakodni!

2. Kérd el a papírokat!

Útlevél, származási lap? Ha vannak, vess rájuk pár pillantást. Ha nincsenek, az nem a legjobb előjel: Inkább ne menj bele egy ilyen kétes üzletbe, még akkor sem, ha az ár szinte hihetetlenül jó.

3. Próbáld ki, mielőtt megveszed!

Ha valamit használtan vásárolunk, azt általában még azelőtt kipróbáljuk, hogy megkötnénk az üzletet. Ez a lovakra is igaz: vezesd, ülj fel rá, ügess vele párszor, mielőtt még bármiről döntenél. Ez nem csupán azért hasznos, mert felszínre kerülhetnek bizonyos problémái, hanem azért is, mert már el is kezdhettek barátkozni egymással.

Megfelelő odafigyeléssel és egy alapos állatorvossal az oldaladon a lóvásárlás egyszerűbb lehet, mint gondolnád! Adás-vételi vizsgálattal kapcsolatban keress Engem bizalommal!

Rólam

Rólam

„Az Állatorvostudományi Egyetemen megszerzett tudásomat a maximális gondossággal ötvözöm, igyekszem mindent megtenni az állatok felépüléséért, akiknek sorsát kislánykorom óta a szívemen viselem.” tovább…

Kapcsolat

Kapcsolat

Szolgáltatások

Szolgáltatások

Kövess engem

Kövess engem

Online Marketing