Lóbetegségek: ritkán-és gyakran látott problémák

Sokféle lóbetegség létezik, ezeket pedig egy tulajdonosnak érdemes legalább minimálisan megismernie ahhoz, hogy tudja, mikor kell azonnal állatorvost hívni és mikor lehet nyugodtabban kezelni a helyzetet. A következő percekben megnézünk pár nagyon gyakran kialakuló betegséget, utána pedig pár ritkább, ezért nehezebben észrevehető egészségügyi problémát is.

A leggyakoribb lóbetegségek: ezekről talán már hallottál!

1. Kólika

lóbetegségek - kólikaMi mást említhetnénk az első helyen? A kólikáról minden lótartó hallott már, hiszen egy kifejezetten rettegett állapotnak számít. A kólikás állatnak általában valamilyen okból hasi fájdalma van, ezek az állapotok pedig kezelés nélkül könnyen a ló halálát okozhatják. Ha a paci nyugtalan, lefekszik, nem ürít és a hasát nézegeti, rúgja, az intő jel: azonnal hívj állatorvost!

Bővebben a kólikáról

2. Patairha gyulladás:

A patairha gyulladás – ahogy a nevéből is adódik – a lovak patáját érintő probléma, ami akár visszafordíthatatlan károsodást, patacsont elmozdulást, sántaságot is okozhat. Sérülések, túlerőltetés, mérgezés, gyulladások és műtétet igénylő állapotok is álhatnak a háttérben. Kezdj gyanakodni, ha a ló csak a hátsó lábait terheli, ha első végtagjai melegek és érezhetően lüktetnek, ha nem akar mozogni, vagy ha elfekszik. Ilyen esetben minél hamarabb fordulj állatorvoshoz!

Bővebben a patairha gyulladásról

3. Kehesség:

A kehesség egyfajta civilizációs betegség a lovaknál, amit COPD-nek is neveznek. Az állat ebben az esetben rosszul reagál a szénában, szalmában található penészre, a vizeletből kipárolgó ammóniára, a porra, vagy a pollenekre és kialakul a nehézlégzéssel járó betegség. A légutak nyálkahártyája megduzzad és folyamatosan nyálka termelődik, miközben a ló egyre nehezebben tud levegőt venni. Ha az állat egyre gyengül, zihál, sokat köhög, keress fel egy állatorvost, ugyanis a kehes lónak állandó kezelésre lesz szüksége!

Bővebben a kehességről

4. Ünnepi betegség, avagy a lovak izomelfajulásos izomfesték-vizelése

Ez a probléma ma már nem olyan gyakori, de általában akkor jelentkezik, amikor egy keményebb munkát végző ló 2-3 napig pihen, majd minden átmenet nélkül ismét elkezdik dolgoztatni. Az izmokban ilyenkor rengeteg tejsav halmozódik fel, ami összenyomja a vérereket, így azok képtelenek lesznek elszállítani a keletkező bomlástermékeket. Az állat ilyenkor nem képes rendesen járni, izzad, remeg és gyakran össze is csuklik, a vizelete pedig az izomfesték hatására sötét vörösesbarnává válik. Az állapot akár vese-és szívelégtelenséghez is vezethet, így fontos helyén kezelni! A beteg állatot nem szabad mozgásra kényszeríteni, ha elfekszik, minimum egy órát várni kell, mielőtt megpróbálod felállítani. Ha képes járni, akkor nagyon lassan, több pihenőt beiktatva kell hazavezetni, közben pedig természetesen ki kell hívni egy állatorvost!

Ritkább lóbetegségek, amiket érdemes megemlíteni

1. Lovak fertőző kevésvérűsége

Ez a fertőző betegség Magyarországon nagyon ritkán jelenik meg, mivel a tulajdonosokra szigorú tesztelési kötelezettségek vonatkoznak. (Versenyző sportlovakat évente, hobbilovakat 3 évente kell szűrni.) A kevésvérűséget vérszívó rovarok is terjesztik, de átadhatja egyik ló is a másiknak, illetve felelőtlenül használt állatorvosi eszközök is lehetnek a fertőzés forrásai. A vírus hatására károsodnak a vérerek falai, az állat egyre csak gyengül, szervezete pedig idővel nem lesz képes megküzdeni a különböző egyéb betegségekkel. Jelen pillanatban nem létezik sem hatásos védőoltás, sem gyógymód, így a beteg állatokat le kell ölni az állomány védelmének érdekében.

Bővebben a fertőző kevésvérűségről

2. Patarák

A patarák valójában a nyír elfajulása, ami szerencsére nem jelentkezik túl gyakran. Legtöbbször a rossz tartási körülmények, az állandóan nedves alom, a legyengült immunrendszer, a nem megfelelő pataápolás és a kezeletlen nyírrothadás áll a betegség kialakulásának hátterében. Patarák esetén a normálistól eltérő formájú és nagyságú szaru képződik, ami nehezíti a járást, könnyen megsérül és hajlamos a vérzésre. Az állapot kezelhető, de sok időre és türelemre van hozzá szükség, az állatorvosnak pedig együtt kell működnie egy patkolókováccsal is.

3. Salmonella

lóbetegségek - patarákA salmonelláról már biztosan mindenki hallott, arról azonban már kevesebben tudnak, hogy a legtöbb fajtája lovakat is képes megbetegíteni. Más szalmonellás lovak, madarak és vadállatok is üríthetik a baktériumot, ami a legelőkön könnyen bekerülhet az állat szervezetébe. A lovak nem mindig mutatják a betegség tüneteit, sokszor teljesen egészségesnek tűnnek, stressz hatására azonban megjelenik a szalmonella fertőzésre jellemző erős hasmenés, láz, rossz közérzet, vetélés.

4. Újszülöttkori sárgaság

A sárgaság az újszülött lovakat érintheti, az ellést követő első négy napban okozza legtöbbször a csikó elhullását. A sárgaság általában akkor jelentkezik, amikor az anya egymás után kétszer ugyanattól a méntől vemhesül, a mén pedig a magzatra olyan vércsoportfaktort örökít, ami ellen a kanca szervezete ellenanyagot kezd termelni. A kanca teje ilyen esetben az első három napon a csikó sárgaságát okozza. Amennyiben a tulajdonos nem akadályozza meg, hogy a csikó az első három nap anyatejjel táplálkozzon, a kicsi súlyos állapotba kerülhet, amin csak kórházi ellátással lehet segíteni. A megoldás persze nem a csikó három napig tartó éheztetése! Fontos, hogy különböző tejpótló szereket, vagy esetleg egy másik kanca tejét megkaphassa!

Az előző pár gyakrabban és ritkán előforduló lóbetegségekről olvashattál pár sort: reméljük, hasznos információkkal lettél gazdagabb. Egy-egy betegség kapcsán korábban már készítettünk cikket, amelyekről pedig még nem, azokról a későbbiekben fogunk, így az említett problémákról többet is megtudhatsz!

Kattints a linkekre, ha kíváncsi vagy!

Rólam

Rólam

„Az Állatorvostudományi Egyetemen megszerzett tudásomat a maximális gondossággal ötvözöm, igyekszem mindent megtenni az állatok felépüléséért, akiknek sorsát kislánykorom óta a szívemen viselem.” tovább…

Kapcsolat

Kapcsolat

Szolgáltatások

Szolgáltatások

Kövess engem

Kövess engem

Online Marketing