Az ősszel gyakran emlegetett lóbetegségek közül fontos beszélni egy kicsit a csüdsömör jelentette problémáról, ugyanis ez a kellemetlen látogató igen sok gondot okozhat akár hosszú távon is. Ha még nem tudod, pontosan mit is takar a „csüdsömör” kifejezés, vagy csak pár jó megelőzési tanácsra lenne szükséged, tarts velünk!
Milyen betegség a csüdsömör? Mennyire veszélyes a lovakra nézve?
A csüdsömör nevű betegség mögött nagyrészt egy olyan baktérium áll, ami remekül érzi magát a saras, nedves és viszonylag enyhe környezetben. (okozza még gombás fertőzés és atka is) Ez a baktérium egy egészséges és ép bőrfelületen is megtalálható, problémát azonban csak akkor okoz, ha a bőr valamiért megsérül és így az említett apróság bekerül az állat szervezetébe.
Sajnos ebben az esetben már veszélyt jelent a lóra, mivel fájdalmas gyulladást, varas sebeket, szűrhullást, vagy akár sántaságot is okozhat. A bacik által termelt fehérjebontó enzimek gyakorlatilag elemésztik a szőrt, a bőrt, de akár még a húst és a szarut is. Talán nem is kell magyarázni, miért akkora baj ez.
A betegség kikezelése általában elég nehézkes és sokáig is tart, így itt is a megelőzés a legjobb, amit tehetsz.
Mi vezethet a csüdsömör kialakulásához?
- Mivel a betegséget okozó baktérium a sáros-nedves környezetben érzi igazán jól magát, így a gyakori sárban állás, sárban lovaglás veszélyes lehet.
- A lábvégeken keletkező apró sérülések – talaj, kövek, gyakori sár lekefélés okozta kis vágások – esélyt adnak a baktériumok bőr alá kerülésének.
- Az erős vegyszerek, samponok, vagy a trágyalében található ammónia meggyengítik a bőrt, ezzel segítve a betegség fellángolását.
- A gyenge immunrendszerű lovak fokozottabb veszélynek vannak kitéve.
- Mivel a túlságosan hosszú csüd- illetve bokaszőr nehezebben szárad meg, így a nedvességet szerető baktériumoknak ideális közeget biztosít.
Hogyan védheted meg lovadat a csüdsömörtől?
- Tartsd tisztán a lovad lábait a sáros időkben is, de figyelj oda, hogy ne okozz ezzel apró sérüléseket! Ha rászáradt a sár a lábára, akkor csak gyengéden, nem túl kemény szőrű kefél tisztítsd le, de inkább még frissen mosd le róla tiszta vízzel.
- A lemosás után szárítsd meg a lábát törölközővel, vagy akár hajszárítóval.
- Ne tartsd az állatot hosszú ideig sáros körülmények között.
- A karám sáros részeire teríts olyan anyagot – például kavicsot – ami jól elvezeti a vizet, de nem sérti fel a lovad lábát.
- Gondoskodj arról, hogy az alma mindig tiszta és száraz legyen.
- Biztosíts neki minden szükséges tápanyagot ahhoz, hogy az immunrendszere minél erősebb legyen.
- Sáros időben kerüld a lábvédők és a kötések használatát, mivel az csak segíti a baktériumok szaporodását.
Ezeken kívül persze az egyik legfontosabb dolog az, hogy rendszeresen ellenőrizd a lovad lábát. Nézd meg, vannak-e rajta hegek, varasodás, duzzanat – esetleg gennyes-e.
Mit tegyél, ha úgy látod, baj van?
Ha arra gyanakodsz, hogy a lovad csüdsömörben szenved, a legjobb, ha azonnal hívsz hozzá egy állatorvost, hiszen ő tudja megmondani, valóban ez-e a problémája, vagy valami más. Azt is egy állatorvos tudja eldönteni, hogy mennyire súlyos a helyzet és milyen ellátásra lesz szükség.
Ami biztos, az az, hogy a lovad lábait tisztán és szárazon kell majd tartanod, hogy ne romoljon a helyzet.
A teafaolaj egy nagyon jó természetes fertőtlenítő anyag, ezt érdemes használni az érintett területen, majd bekenni valamilyen zsírosabb kenőccsel: kamilla, levendula, esetleg orbáncfű krémmel. Ezek segítenek csökkenteni a gyulladást, valamint gyorsítják a sebek gyógyulását.
A sebről a vart erőszakosan nem kell leszedni, elég akkor finoman ledörzsölni, amikor a színe már feketés és egyébként is könnyen lejönne.
Ha az orvos úgy látja, szükség lehet gyulladáscsökkentő gyógyszerekre vagy antibiotikumokra is.
Ha szeretnéd a lovadat megvédeni a csüdsömör jelentette fájdalmaktól és kellemetlenségektől, akkor ősszel és télen szentelj a szokásosnál is több figyelmet a lábainak. Ha pedig úgy látod, valami nincs rendben, ne késlekedj! Hívd ki az állatorvost, nehogy nagyobb baj legyen!